Učitelia oprávnene žiadajú zvýšenie svojich platov

Autor: Ľudovít Kaník | 27.1.2016 o 22:26 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  691x

Učitelia vstúpili do štrajku a my sa tomu nemôžeme čudovať. Rezort školstva je dlhé roky odsúvaný, je na okraji záujmy, je hlboko podfinancovaný, a preto pohár trpezlivosti zákonite musel pretiecť.

Dnes zovšadiaľ počujeme, že školstvo a učitelia nikdy nemali dostatok pozornosti. Áno, je to pravda, ale zároveň jedna vec platí a na to je dobré práve v tejto súvislosti upozorniť

Písal sa rok 2005 alebo 2006, keď vtedajšia druhá vláda Mikuláša Dzurindu vypracovala program Minerva. Bol to už záver volebného obdobia a bol to program určený už pre nasledujúce volebné obdobie. Ale pripomínam to preto, lebo toto ilustruje, že pravicová vláda, pravicové zoskupenie si uvedomovalo to, že rezort školstva bol dlhodobo na okraji záujmu a potrebuje reformy.

Dôvody neriešenia školských boľačiek boli všelijaké: ekonomické, bolo treba plátať diery, mnoho vecí sa odsúvalo na neskôr, čo môžeme, samozrejme, vnímať kriticky. Ale pravicová vláda si tento problém uvedomovala, a preto tento program vznikol. V roku 2006 však nastúpil Robert Fico, ktorý s kratučkou prestávkou vládne na Slovensku dodnes. A pre Fica školstvo nikdy nebolo a ani nikdy nebude prioritou.

Dnes treba nahlas povedať, že požiadavky učiteľov sú oprávnené a opodstatnené. Pre nás, Demokratov Slovenska je moderné školstvo spolu s kvalitným zdravotníctvom a výkonnou ekonomikou absolútnou prioritou v našom volebnom programe.

V školstve navrhujeme viaceré opatrenia (napr. stabilizáciu stratégie vzdelávania, vzdelávanie, ktoré bude odzrkadľovať aktuálne požiadavky trhu práce, atď.), ale teraz je jednou z hlavných požiadaviek protestujúcich zvyšovanie platov. Jednoznačne hovoríme, že učiteľom treba zvýšiť platy. Naša predstava je zvýšenie platov o 100% v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Spolu s opatreniami v ekonomickej oblasti, ktoré máme pripravené, je to síce ambiciózny, ale určite dosiahnuteľný plán. Naši učitelia, ale aj naše deti si to zaslúžia.

Ľudo Kaník

predseda Demokratov Slovenska - Ľudo Kaník (volebné č. 4)

Ak sa vám môj nový blog páči, budem rád, ak ho svojím hlasom podporíte na vybrali.sme TU. Vopred ďakujem za každý hlas. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?