Ficova vláda pokazila dobre nastavenú valorizáciu a Richter má strach

Autor: Ľudovít Kaník | 28.10.2015 o 9:12 | (upravené 28.10.2015 o 10:08) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  914x

Novembrová schôdza parlamentu je poslednou pred budúcoročnými voľbami. O to dôslednejšie som sa preto zamýšľal, aké návrhy zákonov predložím do NR SR.

Snažil som sa vybrať také, ktoré konkrétnym spôsobom pomôžu všetkým vrstvám obyvateľstva. V skratke by som vám ich rád predstavil:

1. Stanovenie minimálnej valorizácie dôchodkov

Cieľom novely zákona o sociálnom poistení je zaviesť minimálnu hranicu, pod ktorú by nemohla klesnúť valorizácia starobných dôchodkov. Súčasný, Ficovou vládou nastavený valorizačný vzorec, počíta so smiešne nízkou valorizáciou na budúci rok (pre starobné dôchodky: 1,9 eura, pre invalidné dôchodky: 1,7 eura, pre vdovské dôchodky: 1,2 eura) a poškodzuje tak dôchodcov. Ešte vďaka mnou nastavenému valorizačnému vzorcu vzrástli dôchodky od jeho účinnosti až do zmeny (platnej od roku 2013) o viac ako 70 %. Keby Ficova vláda nespravila nič a nechala vzorec tak ako bol, tak by valorizácia v roku 2016 bola 4,75 eur.  Tu sa ukazuje aká “sociálna” je Ficova vláda a ako jej opatrenia v skutočnosti ochudobňujú občanov. Má plné ústa sociálnosti, ale jej konkrétne opatrenia sú presne opačné.
Navrhujem teda zaviesť minimálnu hranicu valorizácie na 3 % z priemerného dôchodku. Takýto inštitút už dobre funguje v niektorých štátoch Európy, spomeniem napríklad Švédsko. Som presvedčený, že tak ako už má dôchodkový systém v sebe zabudovaný mechanizmus minimálneho dôchodku, môžeme do tohto systému zabudovať aj inštitút minimálnej valorizácie. Povedané rečou konkrétnych čísel, pre tento rok by to znamenalo 12 eur navyše pre dôchodcov, pre budúci rok 12,4 eura. Pre porovnanie – zopakujem – že Ficovou vládou vytvorený vzorec počíta s prilepšením pre dôchodcov o 1,9 eura na budúci rok. V reakcii na tento návrh Richter okamžite zvolal tlačovku a začal soptiť. Namiesto argumentov sa uchýlil len k osobným útokom, osočovaniu, výmyslom a klamstvám. Typické pre vystrašeného politruka, ktorý vôbec nerozumie tomu čo robí a má strach, že tentokrát poškodil najvernejšiu voličskú základňu Smeru - dôchodcov. A že sa za to bude zodpovedať.

2. Podpora domáceho podnikania

Ambíciou návrhu zákona o domácom podnikaní je vytvoriť priaznivé podmienky pre rozvoj najmenšieho podnikania vykonávaného v domácich podmienkach a znížiť zbytočnú byrokratickú záťaž.

Matky na rodičovskej dovolenke, dôchodcovia, ale aj ďalší takto môžu získať bočný príjem, ktorý by bol limitovaný 12-násobkom životného minima, v číselnom vyjadrení je to 417 eur bez odpočítania nákladov. V prípade, že príjem prekročí túto hranicu, nastáva povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, a tomu by sme sa chceli vyhnúť. Takýto „malý domáci podnikateľ“ si nebude musieť založiť živnosť ani obchodnú spoločnosť.

Pozitívnym účinkom tohto zákona by bolo aj obmedzenie tzv. šedej ekonomiky, keďže táto „domáca činnosť“ (pečenie, výroba kozmetiky, drobnej bižutérie, atď.) existuje aj dnes, len je vykonávaná načierno.

3. Oranžová obálka

Pod týmto názvom spolu s opozičnými kolegami navrhujeme, aby Sociálna poisťovňa pravidelne informovala občanov (vždy najneskôr k 31. júlu daného roka) o rôznych údajoch týkajúcich sa starobného dôchodkového poistenia a sporenia: išlo by napr. o výšku predpokladaného mesačného starobného dôchodku, predpokladaný dátum odchodu do dôchodku, doterajší počet rokov starobného dôchodkového poistenia, atď.).

V systémoch  starobného dôchodkového poistenia a sporenia sa tiež neustále vykonávajú legislatívne zmeny, ktorých dopady na výšku dôchodkov sú zásadné. Aj o týchto a ich možných vplyvoch by mala byť poskytnutá dôkladná informácia

Občania nemajú prehľad, ako sa výška nimi zaplatených odvodov prejaví vo výške ich budúcich dôchodkov, a teda napríklad ani nevedia, v akom rozsahu sa majú zabezpečiť na starobu súkromnými úsporami. Preto navrhujeme zaviesť tento inštitút poskytovania konkrétnych informácií zo strany Sociálnej poisťovne. A prečo oranžová? Vo Švédsku takéto informácie doručujú pravidelne občanom práve v obálke oranžovej farby :-)


4. Transparentnejšie verejné obstarávania

Navrhujem transparentnejšie verejné obstarávania. Ako? Vykonaním cenového porovnania v záujme nezávislosti Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) po oznámení zadávateľa verejného obstarávania, ak hodnota zákazky prekročí 100-tisíc eur. Výsledky cenového porovnania následne ÚVO zverejní v centrálnom registri zmlúv, ako aj na svojej internetovej stránke. Cenová úroveň tak bude všeobecne známa a v prípade, že by došlo k významnej odchýlke pri ponúkanej cene zo strany účastníka verejného obstarávania, okamžite to upozorní zadávateľa i verejnosť na neobvyklú a podozrivú ponuku.

Zároveň navrhujem upraviť zadanie zákazky vo veci opisu jej predmetu tak, aby sa znemožnilo ustanovenie takých kritérií, ktoré vopred – pre svoju neobvyklú špecifickosť, ktorá však nemá významný vplyv na naplnenie účelu zákazky – znemožňujú účasť väčšine potenciálnych účastníkov. Takto sa zabráni tzv. „šitiu verejného obstarávania na mieru“ vopred vytipovaným záujemcom.
 

Ak ste si pozorne prečítali všetky štyri návrhy zákonov, zrejme uznáte, že skutočne by pomohli všetkým vrstvám obyvateľstva. Ba čo viac, ťažko hľadať reálne protiargumenty, prečo ich nepodporiť. Som teda zvedavý, ako sa zachová Smer a či aspoň v niečom dokážeme nájsť spoločnú reč – v záujme potrieb občanov Slovenskej republiky.

Ľudo Kaník

Demokratická skupina DS-SDKÚ

Ak sa Vám môj blog páči, budem rád, ak ho podporíte svojím hlasom na vybrali.sme. Vopred ďakujem za každý hlas :-)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SPIŠ KORZÁR

Pred povodňou v Starej Lesnej utekali dovolenkári aj miestni

Rekreanti skončili v škole, osadníci na úrade.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?