reklama

Migračná kríza alebo sťahovanie národov?

Utečenecká kríza alebo ak chcete migračná vlna v Európe je momentálne problém číslo jeden pre celú Európsku úniu, Slovensko nevnímajúc. Písal som o tom už pred vyše dvoma mesiacmi. Je to problém, ktorý treba riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Konkrétnymi, racionálnymi a ráznymi opatreniami, nie populistickými a vágnymi rečami. Ani prijímaním kvót, ktoré situáciu neriešia, iba zvyšujú napätie a pozývajú do EÚ ďalšie masy presídlencov. Ako vyriešime 1500 presídlencov určených Slovensku, ak denne prekračujú hranice EÚ tisíce ďalších a ďalších migrantov? Bez dôslednej ochrany hraníc kvóty nič nevyriešia, len povzbudzujú k presťahovaniu ďalšie tisíce z Afriky a Ázie. Európe kvôli tomu hrozí chaos a schengenský priestor stráca svoje opodstatnenie. Neriešením situácie nepomôžeme ani tým migrantom, ktorí utekajú do Európy pred vojnou, smrťou či násilím, ani sebe. Ak aktívne nezasiahneme, situácia sa ešte zhorší. Aké sú teda riešenia?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riešiť utečeneckú krízu priamo v krajinách, z ktorých migranti pochádzajú? Tak ako často počujeme od premiéra Fica? Teoreticky síce správny, ale pre dnešok nevyužiteľný a neuskutočniteľný návrh. Aj pri najlepšej snahe a vôli všetkých zainteresovaných by to totiž trvalo päť, desať, možno až dvadsať rokov. EÚ nemôže toľko čakať. Potrebujeme riešenia tu a teraz.


Vytvoriť bezpečnostné zóny na africkom či ázijskom kontinente? Opäť utopistická predstava, ktorá by si vyžiadala obrovské nasadenie armád a obsadenie časti spomenutých území európskymi vojskami.


Ja od samého začiatku migračnej krízy (na rozdiel od viacerých politikov, ktorí sa zobudili, až keď dorazili prví migranti na Slovensko) ponúkam jednoduché, ale účinné riešenia. Sú ľahko dostupné v médiách či na mojom facebooku, ale pre istotu ich zopakujem a zhrniem do bodov:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • situáciu treba riešiť na celoeurópskej úrovni (nie na úrovni jednotlivých štátov), kvôli tomu je potrebné urýchlene zvolať európsky summit;

  • dôsledne musíme chrániť vonkajšie hranice EÚ – nasadením všetkých potrebných policajných i vojenských síl;

  • utečencov treba zachytiť na hraniciach a civilizovaným spôsobom ich umiestniť v dobre vybavených a strážených záchytných táboroch (najlepšie mimo kontinentálnej časti EÚ);

  • migranti sa v záchytných táboroch podrobia dôslednej azylovej procedúre, aby sa odčlenili tí, ktorí pomoc skutočne potrebujú od tzv. ekonomických migrantov, presídlencov; tí, ktorí neprejdú azylovou procedúrou, budú vrátení späť do krajín pôvodu;

  • migranti v záchytných táboroch môžu získať aj potrebnú kvalifikáciu a následne by im bol umožnený voľný pohyb v rámci EÚ;

  • celý mechanizmus bude nákladný a preto by mohol byť financovaný z celoeurópskych prostriedkov, napríklad z tých, ktoré sú nakumulované v eurovale.

Toto sú konkrétne riešenia, ktoré prezentujem od počiatku migračnej krízy. Treba si uvedomiť, že prúd migrantov neustáva, skôr naopak. Nič nenaznačuje, že by sa tento trend mal zmeniť. Okrem konfliktov, ktoré v Afrike a Ázii sú, ale vždy aj boli (hoci takáto migračná vlna nie), poslúžia ako tlak na migráciu do Európy aj vplyvy klimatických zmien – a tie sa začínajú čoraz viditeľnejšie prejavovať. Všetci sa však presťahovať do Európy jednoducho nemôžu. Európa má svoje limity, rozpad jej sociálnych systémov pod náporom miliónov presídlencov by priniesol obrovské problémy a konflikty. Nikomu by to nepomohlo, ale všetkým poškodilo. To nie je riešenie. Naopak. Bol by to začiatok konca. Preto treba prijať rozhodné, spoločné kroky pre regulovanie počtu migrantov a zastavenie prebiehajúceho chaotického a nekontrolovaného náporu na Európu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, už dnes je na našom kontinente veľa utečencov. Každý deň sme svedkami smutných príbehov, v akých neľudských podmienkach sa títo, často bezradní migranti nachádzajú. Ľudská dôstojnosť je v tomto prípade prvoradá, a tak týmto utečencom treba pomáhať najlepšie, ako sa dá. A vďaka patrí všetkým, ktorí tak robia, nezištne, pretože im nie je ukradnutý osud iných, slabších, bezradných.

Ľudský prístup a ochota pomáhať v akútnych prípadoch v súzvuku s konkrétnymi a najmä uskutočniteľnými a efektívnymi riešeniami na celoeurópskej úrovni, ktoré však Európu neoslabia a neznemožnia jej pomocischopnosť, v čo možno najkratšom čase sú jediným nástrojom, ako úspešne zvládnuť prílev migrantov, na aký Európa nebola pripravená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľudo Kaník

Demokratická skupina (DS-SDKÚ)

Ak sa vám môj blog páči, budem rád, ak zaň zahlasujete na vybrali.sme.sk. Vopred ďakujem.

Ľudovít Kaník

Ľudovít Kaník

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NR SR, zakladateľ politickej strany Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník. Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a dlhoročný predseda DS, ktorá sa pod jeho vedením po dlhoročnej spolupráci s SDKÚ integrovala na politickú stranu SDKÚ-DS. Zodpovedný za reformu sociálneho a dôchodkového systému, trhu práce. Pripravil a zrealizoval reformu zákonníka práce, dôchodkovú reformu, reformu systému sociálnych dávok a boj s čiernou prácou. Zakladajúci člen občianskeho združenia SPORITEĽ na ochranu záujmov občanov, účastníkov dôchodkového sporenia v II. pilieri dôchodkového systému.www.kanik.skwww.demokratisk.skFB profilInstagram profilYoutube kanálFan page Demokratov Slovenskamail: ludo.kanik@gmail.com0905 488 888 Zoznam autorových rubrík:  DÔCHODKYPRÁCARODINAPOLITIKASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu