Budúcnosť Európy – riziká a východiská

Autor: Ľudovít Kaník | 15.7.2015 o 11:31 | Karma článku: 4,44 | Prečítané:  961x

Vlna migrantov, ukrajinsko-ruská vojna, islamský extrémizmus a Grexit - štyri veľké výzvy a zároveň hrozby, ktorým Európa čelí v týchto dňoch.

Prúd ekonomickej migrácie, na aký EÚ nie je pripravená - Destabilizácia bezpečnostnej situácie na východe Európy, ku ktorej došlo anexiou Krymu Ruskom a vojnou na Ukrajine - Islamský terorizmus a extrémizmus v tesnej blízkosti alebo priamo vnútri členských krajín EÚ - Bankrot Grécka a úvahy o jeho opustení eurozóny.

Toto sú štyri hlavné výzvy a zároveň hrozby, ktorým dnes musí čeliť Európa a teda aj Slovensko ako jej súčasť. Je nevyhnutné prijať účinné opatrenia (nielen deklarácie či vyhlásenia), inak môžu spomenuté udalosti priniesť negatívne zásahy do nášho života.

 Ako čeliť týmto výzvam?

Je správne, že kvóty na rozdelenie utečencov boli odmietnuté, ale to samo o sebe na zastavenie prúdu nelegálnej migrácie do EÚ nestačí. V prvom rade je dôležitá ochrana južnej hranice schengenského priestoru (aj na mori) – v tomto smere považujem za jedno z možných riešení aj zapojenie síl NATO.

Pomôcť treba tým, ktorí skutočne pomoc potrebujú. Na základe dôslednej azylovej procedúry musia byť oddelení ekonomickí migranti od tých skutočných, politicky prenasledovaných utečencov. Treba vybudovať (ideálne mimo kontinentálnej časti EÚ) záchytné tábory s ubytovacími kapacitami, školami, nemocnicami, ale aj kvalifikačnými centrami. V záujme bezpečnosti by mali byť účinne chránené tak, aby na územie EÚ vstupovali len oprávnení a pripravení azylanti. Takí, ktorí ovládajú jazyk hostiteľskej krajiny, akceptujú spôsob života, hodnoty EÚ, sú ochotní integrovať sa do európskej spoločnosti a samozrejme, mali by mať potrebnú kvalifikáciu pre uplatnenie sa na trhu práce.

Na všetko spomenuté, pochopiteľne, treba použiť veľký balík finančných prostriedkov (aj keď stále menší v porovnaní s ekonomickými škodami, ktoré by spôsobil neriadený príliv migrantov). Kde na to vziať? Navrhujem zvážiť využitie peňazí, ktoré sú nakumulované v eurovale – potrebujeme ochranný val, a práve euroval ho môže pomôcť financovať.

Pred Európou však stoja aj ďalšie výzvy: musíme byť jednotní v boji proti narúšaniu bezpečnosti a územnej celistvosti z východu, v boji proti extrémizmu a terorizmu prichádzajúcemu od politického islamu. Ale aj v pevnom postoji čo sa týka požiadaviek na jednotlivé štáty na ich zodpovedný prístup k vlastnej ekonomike, hoci by to malo znamenať zúženie eurozóny o Grécko.

Naďalej som totiž presvedčený, že Gréci by mali opustiť eurozónu. Tvrdím to teraz a tvrdil som to aj pred piatimi rokmi. V danej situácii by to bolo najlepšie riešenie aj pre samotné Grécko. Preto, aby mohlo po síce bolestnom, ale nevyhnutnom procese naštartovať svoju ekonomiku. Grécku už v dnešnej situácii pomôže len sila trhov a nevyhnutné reformy.

Európa musí zostať silná, musí poskytovať svojim obyvateľom bezpečný priestor na život. Ale bezpečná bude len vtedy, keď bude ekonomicky silná.

Ľudo Kaník

Demokratická skupina DS-SDKÚ

Ak sa Vám tento blog páči, môžete ho podporiť svojím hlasom na vybrali.sme.sk. Ďakujem :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?