Čo môžete naozaj čakať od smeráckeho župana?

Autor: Ľudovít Kaník | 2.9.2013 o 8:00 | (upravené 2.9.2013 o 10:20) Karma článku: 16,16 | Prečítané:  2481x

Je skutočne chvályhodné, že pán Maňka začína blogovať. Dva mesiace pred voľbami je naozaj najvyšší čas, ak sa občania nemajú utvrdiť v oprávnenom pocite, že županovi absolútne nezáleží na komunikácii s občanmi a riešení ich problémov. Od smeráckeho župana môžete spokojne čakať, že aj dva mesiace pred ďalšími voľbami zahýri náhlym záujmom o ľudí, vďaka ktorým štyri roky vládol kraju.

Pán Maňka na viacerých fórach nešetrí silnými slovami pri opise marazmu, ktorý našiel na banskobystrickej župe („Kraj som v roku 2009 prevzal v dezolátnom stave a na pokraji bankrotu."). Ale ktože mu ten kraj „v dezolátnom stave" odovzdával? Jeho spolustranícky predchodca Milan Murgaš, jeden zo zakladajúcich členov Smeru! Koľko trestných oznámení podalo Maňkovo vedenie župy na Murgaša, kam zmizli peniaze, vďaka ktorým sa kraj dostal „na pokraj bankrotu"? Alebo žeby pán Maňka len potichučky upratoval? Od smeráckeho župana môžete očakávať, že bude statočne kryť prešľapy svojho predchodcu a ešte sa pred voľbami bezostyšne chváliť, že po darebákovi z rovnakej politickej stajne zachraňoval kraj.

Pán Maňka sa implicitne sťažuje, že ho nevelebím pre jeho ekonomické úspechy. Majú spočívať v tom, že podľa organizácie INEKO sa banskobystrická župa stala najmenej zadlženým krajom na Slovensku. V tom má končiaci župan pravdu, nespomína však, ako sa mu tento „zázrak" podaril. Nuž - po grécky, teda účtovnými fintami. Župa síce splatila časť dlhov v rámci bankových úverov, ale na úkor splácania svojich záväzkov. Za prvé tri roky tohto volebného obdobia vzrástli záväzky župného úradu i príspevkových a rozpočtových organizácií z 30 na 50 miliónov eur. Zadlženosť, ktorá vychádza zo záverečných účtov za tri roky, dosiahla po odpočítaní pohľadávok 94 miliónov eur. Celková zadlženosť na začiatku volebného obdobia bola pritom 67 miliónov eur. Ešte v roku 2007 menej ako 20 miliónov eur. Zvýšenie o 27 miliónov eur v tomto volebnom období je úspechom? Celé obdobia vlády Smeru v bystrickej župe sú charakteristické chronickým zadlžovaním. Od smeráckeho župana môžete spoľahlivo očakávať, že bude v tomto trende pokračovať a ešte vám bude klamať do očí.

A keď už hovoríme o tom INEKO: najdôležitejšou a komplexnou položkou, ktorú táto organizácia hodnotí, je takzvané finančné zdravie, pričom celkový dlh je len jednou z jeho pätnástich zohľadňovaných položiek. A v tomto finančnom zdraví je banskobystrická župa - posledná. Od smeráckeho župana môžete spoľahlivo očakávať, že na tomto mieste aj ostane, ale on vás bude kŕmiť rečami o svojich ekonomických úspechoch. Populizmus má predsa jeho strana zapísaný priamo v genetickom kóde.

Hodnotenie krajov podľa finančného zdravia za rok 2012Pán Maňka tvrdí, že po štyroch rokoch zachraňovania kraja prišiel čas na jeho rozvoj. Určite to myslí vážne, inak by si predsa župa tri mesiace pred voľbami nešla kupovať strategické a analytické dokumenty za 728 300 eur bez DPH, čiže reálne za 866 677 eur (v starej mene za vyše 26 miliónov korún). Lehoty uskutočnenia týchto zákaziek sa majú skončiť do 28. februára budúceho roka a budú od externých dodávateľov, nie od úradníkov kraja, ktorí to majú v náplni práce. Od smeráckych županov môžete na betón očakávať, že o rozvoji kraja nebudú mať žiadnu vlastnú predstavu, ale tri mesiace pred koncom volebného obdobia si za obrovské peniaze kúpia „stratégie a analýzy", ako to tie štyri roky mali robiť. A „analytické firmy" majú zarobené na desaťročie.


Pán Maňka píše „údaj, ktorý bežne neuvádza" (je to klamstvo, stačí sa pozrieť tu alebo tu) - nedáva si vraj vyplácať plat predsedu kraja. Áno, pravdou je, že za tri a pol roka dostal zo župnej pokladnice len niečo vyše 20.000 eur a ostatného sa zriekol. Ale je to naozaj také svetoborné, ak príjem z jeho funkcie europoslanca, vykonávaný na úkor práce župana, predstavuje aj so všetkými príplatkami 15.649 eur? A keď len jeho bruselský dôchodok, po dosiahnutí dôchodkového veku, bude 2785 eur? S takýmito príjmami sa ľahko robí charita a predstiera sociálne cítenie. V tomto prípade nie od každého, ale od tohto konkrétneho smeráckeho župana môžete čakať, že bude ďalej vysedávať v Bruseli za obrovské peniaze a nechávať kraj riadiť iným, ktorých nikto nevolil. A s vidinou nepredstaviteľného dôchodku robiť charitatívne akcie pre slovenských seniorov s priemernou penziou 389 eur.

Je neskutočné, že končiaci župan si vôbec trúfne spomínať slovo nezamestnanosť. Táto jeho najväčšia priorita spred volieb dopadla tak, že dnes je v kraji bez práce viac ľudí ako pri jeho nástupe. Pán Maňka na jednej strane hádže vinu na všetkých okolo, na druhej strane sa absurdne vystatuje tým, že od vlani prvýkrát v histórii nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji nie je najvyššia na Slovensku. Nuž áno, Prešovčania majú smolu, že ich župu už tri volebné obdobia riadi ešte väčší, samozrejme, smerácky babrák. Pán Maňka však tvrdí, že ja ako minister práce som nič neurobil pre zníženie nezamestnanosti v kraji. Toto je absurdná lož - práve mnou prijaté opatrenia spôsobili najväčší pokles nezamestnanosti na Slovensku a len v Banskobystrickom kraji klesla počas môjho pôsobenia od októbra 2002 až do volieb v júni 2006 z 21,9 percenta na 16,8 teda o reálne zaznamenateľných 5,1 percenta. Čo však bolo skutočne nezaznamenateľné, bola akákoľvek iniciatíva Maňkovho predchodcu Murgaša vo vzťahu k mnou vedenému ministerstvu. So smeráckym županom máte skrátka istotu, že s nezamestnanosťou ani nepohne a po štyroch rokoch sa vyhovorí na iných.

Zhrnuté a podčiarknuté: Od smeráckeho župana môžete čakať, že bude klamať, zavádzať, zadlžovať župu, nijako ju nerozvíjať a sám pritom zarábať ťažké peniaze niekde inde. Ale je veľmi dobre, že to všetko vieme vopred.

Ľudo Kaník
Poslanec NRSR za SDKÚ-DS a kandidát na banskobystrického župana

Ak sa Vám blog páči, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?