Násilné odoberania detí aj na Slovensku ?

Autor: Ľudovít Kaník | 14.8.2013 o 8:06 | (upravené 14.8.2013 o 8:40) Karma článku: 14,77 | Prečítané:  4121x

Ministerskí úradníci ako vždy, keď nie sú vedení pevnou rukou, vymýšľajú škodlivé hlúposti. Podriadení Jána Richtera totiž v rámci internej súťaže o najväčšiu blamáž vypúšťajú do sveta jeden nezmysel za druhým. Najnovšie sa prezentovali nápadom, aby v prípade podozrenia z týrania či zanedbávania detí mohli vstúpiť sociálni pracovníci priamo do vášho bytu. Bez vášho súhlasu, bez povolenia sudcu, bez zákroku polície, proste "na kontrolu".

Tento nápad je nielen hlúpy, ale aj mimoriadne nebezpečný. A nedemokratický.

Nedotknuteľnosť obydlia garantuje priamo slovenská ústava, v ktorá v článku 21 hovorí: "Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva." Ten istý článok pripúšťa zásahy do nedotknuteľnosti iba vtedy, keď je to nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku, na ochranu práv a slobôd iných, alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku.
Právomocami vstúpiť za istých okolností priamo do bytu či domu už dnes disponuje polícia. Načo je dobré rozširovať ich na ďalšieho úradníka? Úradníci majú občanom pomáhať, nie sú na to, aby sa ich ľudia báli. Neplatíme ich za to, aby chodili do vášho bytu "kontrolovať", lebo sused vás udal, že ste synovi dali na chodbe jednu výchovnú po zadku. Alebo len tak zo zlomyseľnosti. Štát chce jednoducho zasa strkať svoj nos tam, kde nemá čo hľadať.

Naozaj nám nestačili srdcervúce prípady slovenských matiek v Anglicku, ktoré vďaka iniciatívnym úradníkom odtrhli od ich najbližších? Bdelí anglickí úradníci nevideli, nepočuli a s klapkami na ušiach a na očiach neraz doslova vytrhli dieťa matke z rúk, aby mohlo po odobrení inými, rovnako bdelými úradníkmi, skončiť adoptované vo "vhodnejšej" anglickej rodine. Toto bola ochrana záujmov dieťaťa? A všetko sa pritom neraz stalo len preto, lebo chlapček nevedel okamžite vysvetliť učiteľke či sociálnej pracovníčke pôvod modriny z futbalu.

Aby bolo jasné - násilné spôsoby výchovy sú mi odporné a týrané deti si určite zasluhujú pomoc. Ibaže viaceré tragédie slovenských detí mali okrem zavrhnutiahodných rodičov aj ďalší spoločný menovateľ - zlyhanie úradov na všetkých stupňoch, pretože ich pracovníci sa napriek mnohým zlovestným signálom a varovaniam na svoju prácu jednoducho vykašlali. Ak štát nevie poriadne využiť jednu svoju právomoc (a že ich už má požehnane), nemá žiadny zmysel dávať úradníkovi nové kompetencie na úkor občianskej slobody.

Nepozvaný hosť vo vašom byte s placačkou akéhosi úradu je len ďalším plazivým šírením neslobody. Zajtra prídu socialisti s návrhom, aby do vášho súkromia mohol kedykoľvek vliezť napríklad lesný strážca. Veď čo ak by vám vaša ratolesť priniesla z výletu kytičku chránených kvetiniek?

Ľudo Kaník
Poslanec SDKÚ-DS a kandidát na župana Banskobystrického kraja

 

Ak sa Vám blog páči, podporte ho prosím na vybrali.sme.skPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?