Máme sa tváriť, že čierne stavby a krádeže pozemkov nevidíme?

Autor: Ľudovít Kaník | 26.7.2013 o 8:18 | (upravené 26.7.2013 o 9:07) Karma článku: 17,20 | Prečítané:  3204x

Problém čiernych stavieb na cudzích pozemkoch sa úplne inak javí politikom a ľudskoprávnym aktivistom z klimatizovaných bratislavských kancelárií, a úplne inak obyvateľom obcí, pri ktorých vyrástli nelegálne osady. Práve nedobrovoľní susedia čiernych stavieb a vlastníci zaberaných pozemkov dobre vedia, že každá nová chatrč je častokrát len začiatkom problémov. Ruka v ruke s ňou totiž ide drobná kriminalita a podstatné zhoršovanie životnej úrovne poctivých občanov, ktorí za výčiny svojich neprispôsobivých susedov nijako nemôžu.

Aj v prípadoch, keď si osadníci žijú svojím vlastným životom a do nikoho sa nestarajú, je budovanie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch vážnym problémom. Štát sa totiž na jednej strane pokojne prizerá dennodennému porušovaniu zákona a na druhej strane nedokáže nijako pomôcť nešťastným majiteľom pozemkov, ktorí si s neželanými nájomníkmi vlastnými silami nevedia dať rady.

Pred rokom som spolu s Pavlom Frešom navrhol pred takouto osadou v Plaveckom Štvrtku, kde navyše stoja chatrče priamo na plynovode alebo v jeho ochrannom pásme, aby štát od istého dátumu zobral zodpovednosť do vlastných rúk a zlikvidoval každú NOVÚ čiernu stavbu na cudzom pozemku. Dočkali sme sa karikatúr a kritiky od bratislavských mienkotvorcov a pohŕdavému zmietnutiu nášho návrhu zo stola od poslancov Smeru. Teraz som poukázal na obdobný problém vo Zvolene.

Presne rok sme čakali, s čím socialisti prídu sami. A neprekvapili. Tak ako nevedia riešiť nezamestnanosť a zodpovedne gazdovať s peniazmi nás všetkých, nevedia ani pohnúť s čiernymi stavbami na cudzích pozemkoch.

Ministerstvo dopravy totiž navrhlo, aby príslušný stavebný úrad najprv prikázal zastaviť práce, potom zastaví dodávku vody a elektriny a napokon ju nariadi zbúrať. Ak investor neuposlúchne, hrozí mu väzenie do piatich rokov. Ak však úrady nepochodia u investora, pôjdu po staviteľovi a napokon po majiteľovi pozemku. Odhliadnuc od absurdity vypínania neexistujúcej elektriny a vody v mnohých chatrčiach sa pýtam: Kto je v nelegálnych osadách investorom a kto staviteľom? Nebude napokon opäť trpieť len nešťastný majiteľ pozemku, ktorý si už dnes s osadníkmi nevie vlastnými silami poradiť?
Je veľmi zaujímavé, že dnes ľudskoprávni aktivisti a intelektuáli mlčia. Na rozdiel od nášho návrhu, ktorý sa týkal len nových stavieb, počíta návrh Smeru s tým, že k zemi pôjdu všetky čierne stavby, ktoré sa do roka nepodarí legalizovať. Vajda vychýreného Krásnohorského podhradia dokonca varuje pred občianskou vojnou - a nič. Snáď je to ticho len kvôli tomu, že všetci oprávnene považujú smerácky návrh za nevykonateľný a nezmyselný paškvil.

Smer ešte má tú drzosť predstierať, že nový zákon v podstate ani nie je tak určený proti nelegálnym osadám ako proti „veľkým rybám", ktoré si myslia, že sú nad zákonom. To si naozaj niekto vie predstaviť, ako idú socialisti postihovať napríklad investorov bratislavského komplexu Bonaparte, v ktorom si neskôr prenajal byt samotný pán premiér? Alebo prezidentovho syna Iva Gašparoviča, ktorého otec je „akoby členom" Smeru?

Návrh do roka zbúrať všetky nevysporiadané stavby je, samozrejme, nerealistický populizmus. Tento problém treba riešiť komplexne a pripraviť riešenia, ktoré budú vyžadovať rovnakú spravodlivosť pre každého, budú uskotočniteľné a nebudú vyvolávať zbytočné napätie. S niečím takým naprosto samozrejme počíta aj slovenská ústava - že „ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach" a „nikoho nemožno kvôli jeho pôvodu alebo majetkovým pomerom zvýhodňovať alebo znevýhodňovať".

V septembri preto opätovne predložím v parlamente návrh, aby štát na vlastné náklady zlikvidoval každú novú čiernu stavbu postavenú na cudzom pozemku. Náklady na takýto zásah si uplatní u toho, kto nelegálnu stavbu postavil. Až keď takto zastavíme vznik nových čiernych stavieb, ktoré dennodenne pribúdajú, vieme pristúpiť k riešeniu celkového problému existujúcich nelegálnych osád.

Zároveň predložím návrh, aby páchatelia priestupkov boli v prípade, že nemajú peniaze na zaplatenie pokuty, potrestaní povinnosťou odpracovať si pokutu vo forme verejnoprospešných prác. Vek zodpovednosti zo spáchania priestupku by sa mal znížiť z 15 na 14 rokov, tak, ako je tomu v prípade trestných činov. Žiadna sankcia, ani tá proti staviteľovi čiernej stavby totiž nemá význam, ak máme na Slovensku stále nepostihnuteľnú skupinu občanov, ktorí za svoje priestupky nepykajú len preto, že nemajú peniaze.


Ľudo Kaník
poslanec SDKÚ-DS a kandidát na banskobystrického župana

Ak sa Vám blog páči, podporte ho prosím na vybrali.sme.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za drogovým kamiónom bola fiktívna firma z Bratislavy

Úspech colníkov sa zmenil na blamáž.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kiskovu neprítomnosť nahradí Remišová alebo Kollár

V sobotu si strana Za ľudí volí predsedu.

Výbuch v Bejrúte zranil tisíce ľudí, hlásia najmenej 73 obetí

Explóziu zrejme spôsobili obrovské množstvá dusičnanu amónneho.


Už ste čítali?