Smerácki župani, prečo nič nerobíte ?

Autor: Ľudovít Kaník | 18.7.2013 o 9:42 | (upravené 18.7.2013 o 10:50) Karma článku: 16,14 | Prečítané:  2512x

Každý človek, túžiaci po dobrej práci a plate a o lepšom živote, vie o význame investícií, ktoré prinášajú nové a kvalitné pracovné príležitosti. Vie aj o význame cestovného ruchu, ktorý privádza turistov aby míňali u nás svoje peniaze a dávali tak mnohým ľuďom prácu a obživu. Pre nás Stredoslovákov je to o to jednochušie, že svoj kraj považujeme za najkrajší kút Slovenska a radi by sme využili, v prospech obyvateľov Slovenska, jeho prírodný a kultúrny potenciál.

Napodiv, sú aj takí, ktorí tieto jednoduché súvislosti nechápu. Z nedávneho rokovania vlády totiž vyšla správa, ktorá úplne neoprávnene ostala mimo záujmu veľkých médií. Smeráci sa totiž rozhodli, že počas slovenského predsedníctva Európskej únie v roku 2016 sa všetky aktivity sústredia do Bratislavy. Vraj – „bude to lacnejšie a musíme šetriť“.

Česi a Poliaci počas svojho predsedníctva ani zďaleka neboli takí krátkozrakí. Dobre totiž vedeli, že niet lepšie investovaných peňazí, ako ukázať Európe počas predsedníctva doposiaľ utajené kúty svojej vlasti. Pretože takáto prezentácia je najlacnejšou reklamou a pritom veľmi efektívnou. Môže prilákať zahraničných investorov s novými a dobre platenými pracovnými miestami a pomôže turistickému ruchu viac než hocijaké veľtrhy či platené reklamy.

Pri čítaní tejto správy ma napadla nejedna otázka: „Kde v pekle sú tí siedmi smerácki župani, ktorí majú dbať o blaho svojich regiónov? Prečo sa okamžite neozvali, že s takýmto smiešno-šetriacim a bratislavo-centralistickým prístupom nesúhlasia? Kde bol banskobystrický župan Vladimír Maňka, ktorý pred štyrmi rokmi sľuboval, že jeho funkcia europoslanca bude pre región prínosom?“ Veď ten mal búchať na Úrad vlády hneď trikrát – najprv ako župan, ktorý s takýmto prístupom prirodzene nesúhlasí, lebo to škodí obyvateľom jeho kraja. Potom ako europoslanec, ktorý by si mal dobre uvedomovať význam podobných podujatí. Ľuďom v kraji sľuboval ako pomocou osobných kontaktov pritiahne do srdca Slovenska čo najviac významných ľudí a investícií. Výsledok žiaden. A napokon ako podpredseda strany Smer, aby tým svojim súdruhom aspoň povedal – chlapi, neblbnite, veď ma za to ľudia zožerú. Maňka neurobil nič.

Treba to povedať jasne – Slovensko nie je len Bratislava. Tá naozaj nepotrebuje európsku pomoc. V marci zverejnil Eurostat výsledky životnej úrovne jednotlivých regiónov, v ktorom sa Bratislavský kraj umiestnil na siedmom mieste v rámci celej Európy. Životná úroveň Bratislavčanov dosahovala 176 percent nad priemerom Európskej únie! Stredné Slovensko dosiahlo v tomto prieskume 59 percent... Kto teda viac potrebuje pomoc, rozvoj, lákanie bohatých investorov a turistov?

Takýto pasívny prístup sa musí skončiť, inak sa Banskobystrická župa nikdy nevyhrabe z chvosta slovenských regiónov. Potrebujeme župana aj do voza aj do koča. Europoslanci poberajú v Bruseli tučný plat, ale v Banskej Bystrici sa za to nikto nenaje. Tu musí sedieť aktívny župan, ktorý sa naplno venuje svojmu kraju, rozumie jeho problémom a iniciatívne ich rieši a účinne pomáha pri presadzovaní jeho záujmov v slovenskom parlamente.

 

Ľudo Kaník

poslanec SDKÚ-DS a kandidát na Banskobystrického župana

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?