Srdce Slovenska potrebuje zmenu

Autor: Ľudovít Kaník | 16.6.2013 o 19:36 | (upravené 16.6.2013 o 20:05) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  1038x

Od prvých úvah uchádzať sa o dôveru ľudí vo voľbách banskobystrického župana dostávam rovnakú otázku: Prečo kandiduješ?  

Mám rád tento kraj s nádhernou prírodou, bohatou kultúrou a pracovitými ľuďmi. Narodil som sa tu, vyrástol, žijem tu, mám tu svoju rodinu. Je srdcom Slovenska so všetkým, čo k tomu patrí. Toto srdce však súrne potrebuje nový život. Dlho, pridlho sa potáca na chvoste slovenských regiónov z pohľadu životnej úrovne jeho obyvateľov, nezamestnanosti či miery chudoby.

Dvanásť rokov stoja na čele župy len reprezentanti ľavice. Je to dostatočne dlhý čas na to, aby predviedli svoje schopnosti pohnúť veci dopredu. Bohužiaľ, výsledkom ich snaženia je najmä rast nezamestnanosti, chátrajúce cesty, problémy s dopravou vo viacerých regiónoch župy a málo pracovných miest a profesných príležitostí pre absolventov, aby sa uplatnili v rodnom kraji a neodchádzali za prácou preč.
Súčasný župan Vladimír Maňka sľuboval vo svojej kampani ako prioritu boj s nezamestnanosťou. V apríli tohto roku bola nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji 19,8 percenta. V rovnaký čas pred štyrmi rokmi to bolo 17,7 percenta. Namiesto poklesu nárast. A zo sľubov o akejsi súčinnosti s jeho funkciou poslanca európskeho parlamentu nemali obyvatelia kraja nič. Banskobystrický, ani iný kraj, sa z Bruselu riadiť nedá. Kraj treba poznať, rozumieť problémom ľudí, riešiť tieto problémy. Nestačí raz za čas prísť do Banskej Bystrice podpísať papiere pripravené úradníkmi, odmoderovať zastupiteľstvo a zasa odcestovať do Bruselu.

Je mi ľúto, keď vidím, ako trestuhodne sa premrhávajú príležitosti, ktoré srdce Slovenska, náš kraj, má.

A chcem to zmeniť.

Banskobystrický kraj sa môže stať dynamickým regiónom, ktorý namiesto potĺkania sa na chvoste bude ostatným župám vzorom. Musíme sem vrátiť moderný priemysel a výrobu, s prísnym prihliadnutím na ekologické kritériá. Vidiek potrebuje ožiť obnovením poľnohospodárstva a získať kvalitné spojenie s regionálnymi centrami. Súrnu opravu potrebujú mnohé cesty, nemocnice i školy.
K spokojnému životu ľudí neodmysliteľne patrí dobrá práca za dobrý plat. Potrebujeme nové a kvalitné pracovné miesta a viem, kde ich treba hľadať - v obnovenom priemysle, poľnohospodárstve, ekologickej energetike, podpore cestovného ruchu, obnove kultúrneho dedičstva aj pri revitalizácii krajiny. Boj s nezamestnanosťou bol vždy mojou zásadnou politickou prioritou, ktorú som už raz úspešne ako minister zvládol. Zmeny, ktoré chcem presadiť pomôžu všetkým, ktorí sa snažia svojou poctivou prácou zabezpečiť svoju rodinu.

Župa potrebuje nový, aktívny prístup jej najvyššieho predstaviteľa. Župana, ktorý pozná problémy kraja a jeho obyvateľov a vie, ako ich treba riešiť. Župana, ktorého ľudia neuvidia iba počas predvolebnej kampane, ktorý aktívne riadi kraj a zároveň vie, aké zákony na celoslovenskej úrovni sú potrebné pre jeho dynamický rozvoj. Nového župana. A nielen do koča, ale aj do voza a do zlého počasia.
Symbolom mojej kampane je lipa a lipový list. Je to symbol nového života a má tvar srdca, tak ako je náš kraj srdcom Slovenska. Lipa je strom pevne spätý s dejinami tohto národa - mocný, majestátny, a pritom plný srdca v podobe jeho listov. Počas mojej kampane budem sadiť desiatky týchto krásnych stromov po všetkých regiónoch kraja ako symbol zmeny a návratu vitality do dnes upadajúceho Banskobystrického kraja.

Ďalšie štyri roky chátrania si už srdce Slovenska nemôže dovoliť. Preto kandidujem.

 

Ľudo Kaník, poslanec za SDKÚ-DS, kandidát na župana BB kraja

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?