"Šikovnosť" a prefíkanosť p. Fica

Autor: Ľudovít Kaník | 3.3.2012 o 11:49 | (upravené 3.3.2012 o 12:03) Karma článku: 13,06 | Prečítané:  3549x

Dlhodobo upozorňujem na to, že ak vládu zostaví SMER siahne na dôchodkové úspory. Som o tom presvedčený a predložil som o tom pádne argumenty. Konečne, na poslednej tlačovej konferencii SMERu padla otázka na pána Fica, či znárodní dôchodkové úspory  - či znárodní 2. pilier.

Pán Fico so zručnosťou jemu vlastnou povedal, že úspory neznárodní, že je to len strašiak. Ja vám poviem, že to strašiak nie je a zároveň vám potvrdím, že pán Fico neklamal. Len tá jednoduchosť našej novinárskej obce, umožnila aby sa tak hladko vyzul z veľmi zjednodušene položenej otázky.

Samozrejme, že neznárodní tie úspory, ktoré už ľudia na svojich účtoch majú - sú to súkromné peniaze a ich znárodnenie by bolo porušením ústavnych práv. Avšak znárodní budúce dôchodkové úspory. A to tak, že výrazne zníži alebo aj zastaví plynutie príspevkov na osobné účty občanov. Zastaví alebo výrazne žníži tých 9%, ktoré každý zo svojej mzdy, bez toho aby vynaložil čo i len cent, dostáva každý mesiac na svoj účet.

Týmto oberie občanov, v tom krajnom prípade, o 900 miliónov eur ročne a ak to zníženie bude polovičné o 450 miliónov eur. Každopádne, k znárodneniu dôchodkových úspor takto dôjde, pretože SMER nevie nijakým iným spôsobom zabezpečiť dostatok peňazí na zníženie deficitu, ku ktorému je každá vláda už zaviazaná. Či už zákonom o dlhovej brzde (naším vlastným) alebo fiškálnou dohodou na úrovni Európskej únie. Každá vláda potrebuje znížiť deficit o 1.7 % a len zatavenie príspevku na osobné účty by poskytlo 1.2 % HDP na toto zníženie. Je naivné očakávať, že pán Fico a SMER siahne na sociálne dávky, ktoré sa rozdávajú občanom v osadách  za rodenie detí.

Je naivné očakávať, že budú vedieť šetriť na výdavkoch štátnej správy. Je naivné očakávať je prispejú k efektívnosti v štátnych podnikoch a zvýšia ich zisky. A úplne naivné je očakávať, že nejakým spôsobom zvýšia výber daní. A preto možno očakávať, že siahnu na peniaze občanom štátu, ktoré majú určené na dôchodok a tým pádom znížiť aj ich budúce dôchodky. Takáto je pravda a nijak inak to nebude pokiaľ vládu zostaví SMER. Nemusí to tak byť, voľby sú až 10.marca - záleží na vás, na nás všetkých.

 

 

Ľudo Kaník

Kandidujem do NR za SDKU-DS pod č. 18

Twitter Google+ Facebok


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?