"Šikovnosť" a prefíkanosť p. Fica

Autor: Ľudovít Kaník | 3.3.2012 o 11:49 | (upravené 3.3.2012 o 12:03) Karma článku: 13,06 | Prečítané:  3518x

Dlhodobo upozorňujem na to, že ak vládu zostaví SMER siahne na dôchodkové úspory. Som o tom presvedčený a predložil som o tom pádne argumenty. Konečne, na poslednej tlačovej konferencii SMERu padla otázka na pána Fica, či znárodní dôchodkové úspory  - či znárodní 2. pilier.

Pán Fico so zručnosťou jemu vlastnou povedal, že úspory neznárodní, že je to len strašiak. Ja vám poviem, že to strašiak nie je a zároveň vám potvrdím, že pán Fico neklamal. Len tá jednoduchosť našej novinárskej obce, umožnila aby sa tak hladko vyzul z veľmi zjednodušene položenej otázky.

Samozrejme, že neznárodní tie úspory, ktoré už ľudia na svojich účtoch majú - sú to súkromné peniaze a ich znárodnenie by bolo porušením ústavnych práv. Avšak znárodní budúce dôchodkové úspory. A to tak, že výrazne zníži alebo aj zastaví plynutie príspevkov na osobné účty občanov. Zastaví alebo výrazne žníži tých 9%, ktoré každý zo svojej mzdy, bez toho aby vynaložil čo i len cent, dostáva každý mesiac na svoj účet.

Týmto oberie občanov, v tom krajnom prípade, o 900 miliónov eur ročne a ak to zníženie bude polovičné o 450 miliónov eur. Každopádne, k znárodneniu dôchodkových úspor takto dôjde, pretože SMER nevie nijakým iným spôsobom zabezpečiť dostatok peňazí na zníženie deficitu, ku ktorému je každá vláda už zaviazaná. Či už zákonom o dlhovej brzde (naším vlastným) alebo fiškálnou dohodou na úrovni Európskej únie. Každá vláda potrebuje znížiť deficit o 1.7 % a len zatavenie príspevku na osobné účty by poskytlo 1.2 % HDP na toto zníženie. Je naivné očakávať, že pán Fico a SMER siahne na sociálne dávky, ktoré sa rozdávajú občanom v osadách  za rodenie detí.

Je naivné očakávať, že budú vedieť šetriť na výdavkoch štátnej správy. Je naivné očakávať je prispejú k efektívnosti v štátnych podnikoch a zvýšia ich zisky. A úplne naivné je očakávať, že nejakým spôsobom zvýšia výber daní. A preto možno očakávať, že siahnu na peniaze občanom štátu, ktoré majú určené na dôchodok a tým pádom znížiť aj ich budúce dôchodky. Takáto je pravda a nijak inak to nebude pokiaľ vládu zostaví SMER. Nemusí to tak byť, voľby sú až 10.marca - záleží na vás, na nás všetkých.

 

 

Ľudo Kaník

Kandidujem do NR za SDKU-DS pod č. 18

Twitter Google+ Facebok


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?